SOME Danışmanlığı
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Siber Olaylara Müdahale Ekibi ( SOME ) 

SOME

Kurumlar, şirketler ve hatta devletler siber güvenliklerini en üst düzeye ulaştırabilmek amacı ile idari yapılanmalar, teknik tedbirler ve hukuki altyapılar hazırlamaktadır. Siber olayların ehemmiyeti ülke olarak 2010 yılında tartışılır duruma gelmiş ve 20 Ekim 2012 yılında da Bakanlar Kurulu kararı olarak “Ulusal Siber Güvenlik Çalışmalarının Yürütülmesi ve Koordinasyonuna İlişkin Karar”, ismi ile resmi gazete de yayımlanmıştır. ( SOME )

Son dönemde gittikçe artarak devam eden siber saldırılar kurum ve şirketleri hem maddi ve hem de itibar kaybına maruz bırakmaktadır. Finans, sağlık ve çok uluslu teknoloji şirketlerinde çok sayıda kullanıcıya hizmet verilmesi ve bu kullanıcılara ait hassas verilerin ele geçirilme riski bu kuruluşlar ciddi anlamda yatırımlar yapmaya, danışmanlık hizmeti almaya ve bu yönde ekipler kurmaya sevk etmektedir.

SOME ‘nin Faydaları

En temel vazifesi siber saldırıları neticesinde oluşabilecek maddi ve itibari hasarı minimuma indirgemektir. Her ne kadar engellemeye yönelik önlemler alınsa da henüz oluşmadan istihbari hizmetleri kullanarak da önlem alınabilmektedir.

Some Nedir

  • Siber atakların içeriğinin  belirlenmesi
  • Siber atağın bıraktığı ya da bırakabileceği etkinin belirlenmesi
  • Siber atağın teknik sebebinin belirlenmesi
  • Siber saldırının bırakabileceği zararların tespiti
  • Saldırı engelleyici araçların tespiti ve konumlandırılması
  • Siber atak esnasında uygulanabilecek yol haritasının hazırlanması
  • Güncel riskler, tehditler, ataklar, istismarlar bilgilerinin açıklanması

 

SOME Nasıl Hazırlanır

SOME ikiye ayrılmaktadır. Kurumsal SOME ve Sektörel SOME.

 

Kurumsal SOME Nedir ?

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının mevzuatına göre; kurumsal SOME Müstakil bir bilgi işlem birimi barındıran tüm kamu kurum ve kuruluşları ile kritik altyapı işleten özel sektör kuruluşlarında oluşturulması beklenmektedir.

SOME ‘nin kurum içerisindeki yeri ve kapasite planlaması Kurumsal SOME, bilgi işlem birimi bünyesinde veya bilgi işlem birimi dışında da kurulabilir. Kurumsal SOME ‘nin, temel sorumluluğu siber güvenlik olan bir amir yönetiminde, bir birim olarak kurulması tavsiye edilmektedir.

Kurumsal SOME amirinin siber güvenlik alanında tecrübeye ve mümkünse bilişim alanında en az lisans derecesine sahip olan ve  uzmanlaşmış personeller arasından seçilmiş olması tavsiye edilmektedir.

 

Sektörel SOME Nedir ?

Sektörel SOME ’nin görev ve sorumlulukları göz önünde bulundurularak istihdam edilecek personelin sadece bu fonksiyonları ifa etmek için istihdam edilmesi tavsiye edilmektedir. Sektörel SOME ’lerin görev ve sorumluluklarını gerçekleştirmesi için, burada çalışacak personelin en az ön lisans programından mezun olması, sektör tecrübesine sahip olması veya bilgi güvenliği/siber güvenlik uzmanlığına sahip olması önerilmektedir.

Sektörel SOME, sektöründeki siber güvenliği yönetirken varsa hukuk ve basın / halkla ilişkiler müşavirlikleri ile birlikte çalışır. Sektörel SOME ilgili sektöründeki siber güvenlik ile ilgili çalışmaları düzenler ve yetkisi varsa denetler.

 

SOME Danışmanlığı için tıklayınız…

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.