İş OrtaklarımızDijital güvenliğinize yönelik tüm ihtiyaçlarınıza uygun çözümlerimizle size destek oluyoruz.

Sailpoint

Sailpoint Nedir?sailpoint_logo

SailPoint Gartner, Forrester ve KuppingerCole raporlarda lider konumunda olan, kullanıcı dostu kimlik ve erişim yönetimi (Identity Access Management) sağlayıcısıdır. Kurumların local veri merkezlerinde ya da bulutta bulunan çeşitli uygulamalara güvenli bir şekilde erişebilmesini, denetleyebilmesini ve yönetebilmesini sağlamaktadır.

Kimlik yönetimine (IAM) bazı temel yenilikler getirildi; Merkezi Görünürlük: Bulutta ve veri merkezlerinde toplanan şirket verileri için tasarlanan kimlik yönetimi sayesinde "kimin neye erişimi var?" sorusu kolaylıkla cevaplanabilir. Kurumsal Kullanıcı Arayüzleri: İşletme yöneticileri iç denetimi güçlendirmek ve riski azaltmak için ihtiyaç duydukları bilgi ve ölçümleri sunan kurumsal raporlara, gösterge tablolarına ve analitik araçlara kolaylıkla erişebilirler.

Yönetim Modeline Dayalı Tutarlı Kimlik Süreçleri: Kimlik yönetimi çözümleri, ortak bir politika, rol ve risk modeli ile desteklenmiş şifreleri yönetme, erişimleri inceleme, talep etme ve onaylama süreçlerini sunar. Bu yönetim şekli, politikaların tutarlı bir şekilde uygulanmasıyla, rol tabanlı erişim kontrolü, risk yönetimi ve denetlenebilirlik ile sürecin doğru ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlar.

sailpoint-nedir

Neden Sailpoint? 

Kimlik yönetimi, dört kritik hedefi dengeleyerek kuruluşunuzun günümüzün karmaşık iş sorunlarını etkili bir şekilde ele almasına yardımcı olabilir; 

Yüksek güvenlik, düşük risk: Kimlik yönetiminin sunduğu merkezi kontrol ve görünürlük sayesinde kurumunuzu riske sokan uygunsuz erişimleri, politika ihlallerini ve kontrol zayıflıklarını anında tespit edebilir ve önleyebilirsiniz.

Uyumluluk ve denetim performansını güçlendirin: Kuruluşlarda SOX, HIPAA, GDPR ve ülkemizdeki KVKK gibi düzenlemelere uygun olarak verilerin toplanması, işlenmesi, saklanması, sınıflandırılması ve silme/yok etme süreçlerinin uçtan uca yönetilmesi açısından IAM ürünleri önemli bir yere sahiptir. Öte yandan kuruluşunuz yasal mevzuata uygun olmasa bile, kullanıcı hesaplarını ve ayrıcalıkları korumak ve etkin erişim kontrolü sağlamak için kimlik yönetimine ihtiyacınız vardır.

Hızlı ve verimli erişim sağlayın: Kimlik yönetimi, kullanıcılarınızın belirlenen roller ve sorumluluklar dahilinde, ihtiyaç duydukları kaynaklara zamanında erişmelerini sağlayarak daha hızlı bir şekilde verim almalarını sağlar. Ayrıca şifre ve taleplere erişim yetkisi verilen kullanıcılar IT ve helpdesk ekiplerindeki iş yükünün azalmasını sağlar.

Operasyonel maliyetleri azaltın: Yetkilendirilmiş kullanıcılar, kolayca ve bağımsız olarak erişim taleplerini cevaplayabilir, şifre yönetimini ve erişim incelemesini sağlayabilir ve bu sayede IT personelinizin idari görevlere harcadığı zaman önemli ölçüde azalır.

Sailpoint Avantajları

Merkezi görünürlüğü sağlayın: Herhangi bir kimlik yönetimi sürecinin başlangıç noktası, kimlik verilerini bulut ve localde toplayıp, ilişkilendirerek mevcut erişim yetkilerini görebilmektir. Bu sayede "kimin neye erişimi olduğu" noktası cevaplanacaktır. 

Temel veri temizleme yönetimini sağlayın: Kimlik verilerinizi merkezi bir yerde toplayıp ilişkilendirdikten sonra yöneticiye ya da uygulama sahibine "Veri temizleme" erişim sertifikasını sağlamak iyi bir adım olacaktır. Bu temel erişim incelemeleri, sürecinizin sonraki aşamalarına geçmeden önce düzeltilebilecek hataları ve uygunsuz erişimleri belirleyip müdahale etmenizi kolaylaştıracaktır.

sailpoint

Bir yönetim modeli oluşturmak için yatırım yapın: Kimlik yönetimi riski azaltmak, güvenlik ve uyumluluk gerekliliklerinin yerine getirilmesini sağlamak için bir dizi önleyici ve tespit edici denetime dayanır. Bir yönetim modeli, politikalar ve belirlenen roller aracılığıyla kimin neye erişimi olduğunu açıklar, otomatik olarak uygulanan politikalar çerçevesinde erişim talepleri ve parola değişikliklerinin gerçekleşmesini sağlayarak denetimin ve hükümlerin uygulanmasını sağlar. Oluşturulan kimlik yönetimi politikası ve kontrolleri sayesinde kuruluşunuzda sürekli ve sürdürülebilir bir uyum sağlanabilir ve kurum içindeki iyileştirme ihtiyaçlarını azaltabilir.

IdentityIQ Özellikleri

 • Her şeyi yönetin: Sadece doğru çalışan, iş ortağı, yüklenici ve botlara erişim sağlayarak verilerinizin ve uygulamalarınızın güvende olduğuna emin olun.
 • Derinlemesine yönetin: Daha güvenli çalışma ortamı oluşturmak için kimlik yönetimini AWS, SAP ve Salesforce gibi kritik uygulamalarınızla entegrasyonunu sağlayın.
 • Verimli bir şekilde yönetin: Kullanıcı dostu self-service'i, otomatik politika yönetimi ve Al önerileri doğru erişim kararları almanıza yardımcı olacaktır.
 • Uygun Olmayan Erişim Riskini Azaltır
 • Verimliliği Arttırırken Maliyeti Azaltır
 • Denetim Performansını Arttırır
 • Kullanıcı Memnuniyetini Arttırır
 • Kullanıcıların bulut ve local uygulamalara erişimlerini merkezileştirerek uygunsuz erişim riskini azaltın.
 • Self-service son kullanıcı şifre yönetimi sayesinde IT help desk masrafları azalır.
 • Uygulamalara erişim taleplerini ve onaylarını otomatikleştirebilirsiniz.
 • Görev ayrımı politikası yönetimi erişim kaynaklı çıkar çatışmalarının keşfedilmesini sağlar.